Celem projektu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży oraz rodzin mieszkających na terenie miasta Białystok przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej i psychohigienicznej poprzez zapewnienie podopiecznym możliwości uczestniczenia w zajęciach adekwatnych do zdiagnozowanych potrzeb i deficytów, a ich rodzinom bądź opiekunom, w formach współpracy realizowanych w ramach prowadzenia placówki. Zadanie publiczne polega na kontynuacji prowadzenia Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego skierowanej do 16 dzieci w wieku szkolnym, wywodzących się z rodzin z problemem alkoholowym, w szczególności z rodzin ubogich, rozbitych, niepełnych, wielodzietnych, niezaradnych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkujących teren głównie osiedla Starosielce, ale także innych białostockich osiedli.
Świetlica umiejscowiona jest na osiedlu Starosielce. Placówka jest prowadzona przez 5 dni w tygodniu, po 5 godzin dziennie.
Realizowane są w niej m. in. takie zajęcia jak:
socjoterapia, logopedia, terapia pedagogiczna, zajęcia korekcyjne i kompensacyjne, zajęcia edukacyjno-poznawcze, zajęcia ogólnorozwojowe, zajęcia kulturowe, artystyczne, sportowe, techniczne, plastyczne, zajęcia kulinarne, zajęcia kosmetyczno – higieniczne, wyjścia poza placówkę oraz inne zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci.
Informacja o zadaniu w języku migowym
https://szansabialystok.pl/files/SPWD.mp4
Informacja o zadaniu - nagranie dźwiękowe
Dokumentacja rekrutacyjna do pobrania:
Zgoda na uczęszczanie dziecka do SPWD
Program PAJACYK polega na finansowaniu dożywiania dzieci w szkołach i świetlicach. W ramach projektu finansowane
są podwieczorki w dwóch Specjalistycznych Placówkach Wsparcia Dziennego
prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie. W roku szkolnym 2023/2024 programem objętych jest 16 podopiecznych.
Projekt ma na celu przede wszystkim wczesne przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez wsparcie korekcyjne, terapeutyczne, indywidualne i grupowe rodzin w rozwiązywaniu ich problemów. W ramach projektu utworzony zostanie
Ośrodek Wsparcia Rodzin dla osób zagrożonych wykluczeniem, przeżywających trudności i kryzysy rodzinne, wychowawcze, osobiste.
Projekt "Szansa dla rodzin" zakłada działania prowadzące do ułatwienia dostępu do trwałych oraz wysokiej jakości usług społecznych osobom wykluczonym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. Zaplanowano uzupełnienie istniejącej oferty wsparcia o: Poradnię Rodzinną (terapia i specjalistyczne wsparcie rodzin), asystę usamodzielnienia, utworzenie ośrodka oferującego wsparcie edukacyjne i terapeutyczne dla rodzin zastępczych i szkolenia dla kadry realizującej program oraz dla pracowników instytucji zajmujących się pomocą i edukacją. Główny cel projektu to poprawa dostępu do wysokiej jakości usług społecznych na obszarze BOF poprzez utworzenie lokalnego systemu reintegracji społecznej świadczącego kompleksowe wsparcie 80 rodzinom zmarginalizowanym.
Projekt "Poradnictwo" oferuje zapewnienie dostępu do bezpłatnej, fachowej pomocy mieszkańcom Białegostoku poprzez objęcie specjalistycznym poradnictwem i wsparciem (porady psychologiczne, rodzinno-pedagogiczne, prawnicze) 200 osób w okresie od 01.01.2024 do 31.12.2025. Działania skierowane są głównie do mieszkańców osiedla socjalnego oraz osób z innych części miasta znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, samotnych, chorych i niepełnosprawnych, w tym również osób napływająceych z Ukrainy do Polski, znajdujących się w podobnej sytuacji.
Program „Mam wybór cz. II” jest wzbogaceniem oferty Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego i Poradni Rodzinnej oraz kontynuacją projektu „Mam wybór” z poprzedniej edycji, realizowanego w 2021 r. Jest on kontynuacją cyklu warsztatów umiejętności psychospołecznych oraz zajęć socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Celem programu jest zmniejszenie negatywnych konsekwencji działania czynników ryzyka czy stopnia nieprzystosowania dzieci, młodzieży i młodych dorosłych oraz wzmacnianie wpływu czynników chroniących wśród 28 dzieci i młodzieży narażonych na podejmowanie zachowań ryzykownych (zażywanie substancji psychoaktywnych) pochodzących z grupy ryzyka z powodu marginalizacji społecznej mieszkających na terenie miasta Białystok w okresie od 02.01.2024 do 31.12.2024 roku.